У Центральному державному науково-технічному архіві України зберігається фонд особового походження видатного українського архітектора Віталія Леонтійовича Юдіна. Фонд Р-265 не тільки зберігає унікальні дані про діяльність видатного митця, а й відкриває нові можливості для дослідження розвитку театральної архітектури в Україні.
Віталій Леонтійович Юдін – видатний архітектор, який присвятив свою творчу діяльність будівництву театрів України. Він є автором та співавтором численних значущих архітектурних об’єктів. Серед його найвідоміших робіт:
Віталій Юдін також брав участь у створенні конкурсних проєктів забудови Івано-Франківська і Коломиї (1981-1982), реконструкції кінотеатру «Космос» під Київський академічний театр драми і комедії (1989) та інших значущих об’єктів.
Віталій Леонтійович Юдін народився 5 листопада 1946 року в місті Кривий Ріг, Дніпропетровської області. У 1971 році він закінчив архітектурний факультет Київського художнього інституту (тепер – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) та почав працювати в одному з провідних науково-дослідних і проєктних інститутів – Діпромісто (тепер – ДП «Український державний науково-дослідний інститут проєктування міст „ДІПРОМІСТО“» імені Ю. М. Білоконя) на посаді конструктора спеціалізованої архітектурної майстерні з проєктування театрально-видовищних споруд, а з 1985 по 2009 рік працював головним архітектором проєктів. У 2011 році він обіймав посаду головного менеджера проєкту реконструкції культурного центру «Мистецький арсенал».
За свої проєкти Віталій Юдін був неодноразово відзначений державними нагородами. Він став лауреатом Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка у 1978 році за проєкт будівлі Кримського академічного українського музичного театру у Сімферополі. Разом з архітекторкою Санією Амзаметдиновою та інженером-конструктором Ернестом Биковим Віталію Юдіну вдалося створити одну з найкращих та найсучасніших театральних сцен в Україні на той час.
У 1990 році він отримав Державну премію УРСР у галузі архітектури за проєкт реконструкції Національного академічного театру опери та балету України імені Т. Г. Шевченка. Архітектори Борис Жежерін та Віталій Юдін здійснили капітальну реконструкцію театрального приміщення: було збільшено кількість репетиційних залів, гримувальних кімнат, значно розширено сцену та оркестрову яму.
Віталій Юдін також був удостоєний звання Заслуженого архітектора України за проєкт Київського державного академічного театру ляльок. Будівля лялькового театру, виконана у вигляді казкового замку на горі, є однією з найгарніших споруд сучасної архітектури у Києві. Інтер’єр театру оформлений як містечко зі скульптурами персонажів улюблених казок: Дюймовочка на фонтані, Буратіно, П’єро, Мальвіна з Артемоном тощо. Будівля театру, зведена на складному рельєфі, була побудована в рекордні строки – за один рік (2004-2005 рр.).
Фонд особового походження архітектора Юдіна в ЦДНТА України є важливим джерелом інформації для істориків архітектури, науковців та студентів.
Центральний державний науково-технічний архів України продовжує комплектувати та розширювати свої фонди, забезпечуючи збереження та доступ до унікальних документів, які відображають історію архітектурної думки та розвитку нашої країни.
Начальниця відділу використання інформації документів | Ганна Голубкіна |